ODSTŘIŽENÍ PUPEČNÍKU
Novorozenecké plíce tu jsou "kompaktní formou", vhodné pro život v děloze. Když se děťátko narodí, placenta a pupečník pulzují ještě cca 20 minut, dodávajíc obrovské množství krve do těla dítěte. Tyto návaly krve jsou přesně to, co potřebují plíce novorozence, aby se rozpínaly.
Bohužel mnoho nemocnic, ani lékařů nechápou tento mechanismus a přestřihnou pupeční šňůru často už po jedné minutě po narození. Bez návalu krve z placenty trpí novorozenec poklesem krevního tlaku tak, že je jeho plíce nemohou otevřít, jak by měly a vytváří se řetězová reakce, která zahrnuje poškození mozku a plic.
Rychlé přestřižení pupeční šňůry může vyvolat hypotenzi, hypovolémii a dětskou chudokrevnost, majíce za následek kognitivní deficit. Někteří se dokonce domnívají, že nástup autimsu může mít souvislost částečně s předčasným přestřižením pupeční šňůry.
Vztahující se k tomuto článku:
Když se děťátko narodí, jeden z prvních postupů je stažení a přestřihnutí pupeční šňůry. V nemocnicích, často díky tomu již během 30 sekund, protože se věří, že to snižuje riziko vykrvácení matky a riziko vzniku žloutenky u dítěte. Pupeční šňůra se často stahuje spíše z důvodu odebrání pupečníkové krve pro různé zdravotní nebo obchodní účely. Studie však stále více ukazují, že brzké přestřihnutí pupeční šňůry dříve než uplynou celé dvě nebo tři minuty, spíše obírá vaše dítě o nezbytnou krev a kyslík. Dnes zde nepanuje shoda o optimálním čase přestřihnutí pupeční šňůry po narození, i když již před 200 lety v roce 1801, Erasmus Darwin /dědeček Charlese Darwina/, sdílel tento názor na toto téma, které bylo z velké části přehlédnuto :" Další nebezpečná věc pro dítě je stažení a přestřihnutí pupeční šňůry velmi brzy. Má se ponechat do té doby, dokud dítě nejen pravidelně dýchá, ale až celkem nedopulzuje. Jinak je dítě mnohem slabší, než by mělo, a to o část krve, která zůstala v placentě a která by měla být v dítěti."
Přidušení dítěte při porodu?
Jedním z hlavních argumentů pro stažení pupeční šňůry má souvislost s tím, jak dítě dýchá před a těsně po narození. Před narozením dítěte jsou jeho plíce plné tekutiny a proudí nimi velmi málo krve, dítě dostává kyslík od své matky prostřednictvím placenty a pupeční šňůry. Tato kyslíková podpora pokračuje po narození dítěte, než plíce nezačnou fungovat a dodávat kyslík - a to je, když se naplní vzduchem a všechna krev z pravé strany srdce skrze ně přetéká. Po narození dítěte a jeho pláči, když je růžové, se pupeční šňůry stáhnou samy. Interval mezi narozením a přirozeným stažením pupeční šňůry, kdy krev proudí z placenty, zajišťuje tok krve do plic dítěte. Tento proces chrání mozek dítěte tím, že poskytuje stálou dodávku kyslíku ze dvou zdrojů, dokud druhý zdroj nefunguje správně.
Avšak podle m. Jiřího Marleyho Mgr.Ch.b.FACOG, okamžité stažení pupeční šňůry při porodu okamžitě "odřízne" dodávku kyslíku a dítě se dusí až dokud plíce nezačnou fungovat. Krev, která by normálně přitékala k zajištění oběhu plic, zůstává stažená v placentě a krev dítěte se stahuje ze všech orgánů, aby naplnila plicní cévy. Dokud má většina donošených dětí dostatek krve na zabezpečení funkce plic a prevenci poruchy mozku, tento proces je často zanechá světlé a slabé. Pro nedonošené děti je tento proces ještě víc devastující. Bez ohledu na jakékoli okamžité stažení pupeční šňůry bude výsledek ve ztrátě přidušení a ztráty objemu krve, protože:
1/ zcela "odřízne" dodávku kyslíku do mozku dítěte a placenty před tím, než plíce začnou pracovat samy
2/ zastavení transfuze - přenos obrovského objemu krve /až 50% nárůst celkového objemu krve/, které je použité hlavně na cirkulaci v dětských plicích s cílem nastartovat jejich funkci. Žloutenka spojená s okamžitým stažením pupeční šňůry. Uchování cenného kyslíku a krve novorozence stáhnutím pupeční šňůry předčasně má za následek riziko krvácení mozku a dýchací problémy děťátka. Byl též prokázaný jako přispívající faktor :
- autismu
- dětské mozkové obrně
- anémii
- poruchám učení a mentálním poruchám
- poruchám chování
- těžkostem s dýcháním
Okamžité stáhnutí pupeční šňůry bylo dokonce definované jako příčina poškození mozku, která končí smrtí podle Morleyho.
Hledáte přirozené možnosti narození dítěte? Po těchto ohromujících studiích o potencionálním ublížení předčasného stáhnutí pupeční šňůry, WHO a FIGO /mezinárodní federace gynekologů a porodníků/, ustoupili od praktizování svých pokynů. Ale pořád se to děje ve velkém v USA a jiných pokročilých zemích, hlavně když rodíte v nemocnici s porodníkem /speciálně školení zdravotníci/. To je jeden z mnohých důvodů, proč byste se raději rozhodovali pro porod s porodní asistentkou.
Ve vědecké /odborné/ literatuře neexistuje ani jedna zpráva o tom, že by byli porodníci bezpečnější ve snížení rizika nebo normální těhotnosti a porodu jako porodní asistentky.
Takže jestli jste jedna ze 75 % žen s normální těhotností, nejbezpečnější volbou pro vás není porodit s lékařem, ale s porodní asistentkou, dulou nebo doma. Porodní asistentka se lépe přizpůsobí vašim přáním, například počká 2 až 3 minuty, případně až pupeční šňůra úplně nedotepe, než se přestřihne. Počet císařských a jiných intervencí léky, nebo jinými operačními zásahy bývá také nižší, než když rodíte s porodní asistentkou.
Jedna studie v British Medical Journal dokonce zjistila, že riziko úmrtí ženy během porodu je v poměru 3 : 5 vyšší u císařského řezu než u přirozeného porodu, riziko hysterektomie 4 x vyšší, a riziko odkázání na intenzivní starost o matku 2 x větší.
Z originálu Are Doctors Causing Infant BrainDamage by Clamping Umbilical Cord Prematurely ?
Červenec 2010,
WRITTEN BY MEDICALMISDIAGNOSISRESEAERCH
Na stránce http://medicaldiagnosisresearch.wordpress.com
volně přeložila Radha Radana Rosecká Píšová